Kontakt: 71 335 20 50 zakupy@arad.pl
Język plende
0,00 zł
0
Schowek (0)
Logowanie Rejestracja
Demontaż rusztowania. Jak to zrobić prawidłowo?

Demontaż rusztowania. Jak to zrobić prawidłowo?

Każdy rodzaj prac na wysokości powinien być przeprowadzany z zachowaniem odpowiednich zasad bezpieczeństwa, chroniąc przed ewentualnym wypadkiem zarówno samego pracownika, jak i osoby przebywające w pobliżu placu budowy. Zastanawiasz się, w jaki sposób powinien przebiegać demontaż rusztowania? Zapraszamy do krótkiej lektury.

Przepisy prawa a demontaż rusztowania. Jak zrobić to prawidłowo?

Choć proces samego demontażu rusztowania może nie wydawać się skomplikowany, przed przystąpieniem do rozbiórki instalacji należy zadbać o odpowiednie zagospodarowanie najbliższego terenu prac. Strefy niebezpieczne, w których występuje m.in. ryzyko upadku przedmiotów, powinny zostać ogrodzone i oznakowane, alarmując przechodniów oraz pozostałych pracowników o przeprowadzanych tam działaniach.

Co ważne, demontaż rusztowania przeprowadzać mogą wyłącznie uprawnione do tego osoby, które będą się stosować do instrukcji producenta lub projektu indywidualnego. Jak zawarto w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 2003 roku, podczas prac demontażowych fachowiec powinien wyposażyć się dodatkowo w urządzenia zabezpieczające go przed upadkiem z wysokości.

Jak przebiegają prace nad demontażem rusztowań, które usytuowane są w sąsiedztwie zespołu urządzeń, służących do przewodowego przenoszenia energii elektrycznej? Przepisy jasno definiują, że w przypadku montażu oraz rozbiórki rusztowań oraz ruchomych podestów roboczych, które znajdują się nieopodal napowietrznych linii elektroenergetycznych, prace mogą być kontynuowane wyłącznie w momencie, kiedy linie znajdują się poza wydzieloną strefą niebezpieczną. Jeżeli instalacja znajduje się w strefie, przed rozpoczęciem demontażu należy zadbać o wyłączenie napięcia w liniach napowietrznych.

Kiedy nie można przeprowadzać demontażu rusztowania?

Przepisy zawarte w rozporządzeniu wskazują także, kiedy należy zrezygnować z przeprowadzania demontażu konstrukcji budowlanych. Zaleca się, aby zarówno eksploatację, jak i montaż oraz demontaż rusztowania przeprowadzać podczas dnia – po zmroku teren, na którym znajduje się instalacja, powinien zostać odpowiednio oświetlony, pozwalając fachowcom na dobrą widoczność podczas wykonywanych przez nich prac.

Warto pamiętać, że z demontażu rusztowania należy także zrezygnować podczas gęstej mgły, intensywnych opadów śniegu i deszczu, gołoledzi, burzy oraz silnych, przekraczających 10 m/s wiatrów.

Szukasz wysokiej jakości rusztowań i ogrodzeń budowlanych? Postaw na asortyment marki Arad

Oferowane przez nas instalacje i narzędzia budowlane tworzone są z najwyższej jakości materiałów, dzięki czemu pozostają one bezpieczne i wygodne w użytkowaniu. Co równie ważne, rusztowania cechują się łatwością montażu i demontażu, które często wykonać można nawet bez pomocy dodatkowych narzędzi.

W ofercie Arad dostępne są instalacje aluminiowe, przestrzenne oraz fasadowe takich sprawdzonych producentów, jak Faraone, Altrad-Mostostal czy Krause, które dedykowane są różnym rodzajom prac budowlanych. Skontaktuj się z nami telefonicznie, aby uzyskać więcej szczegółów.