Kontakt: 71 335 20 50 zakupy@arad.pl
Język plende
0,00 zł
0
Schowek (0)
Logowanie Rejestracja
Szelki na rusztowanie.

Czy podczas prac budowlanych trzeba stosować szelki na rusztowanie? Przepisy prawne

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań budowlanych, zarówno na terenie większych robót, jak i podczas czynności przydomowych, należy zadbać o odpowiednie wyposażenie. Wykorzystywane konstrukcje i akcesoria powinny zostać bowiem dostosowane do planowanych prac, aby jak najlepiej wpłynęły one na efektywność
i bezpieczeństwo ich wykonania. Zastanawiasz się, czy szelki na rusztowanie stanowią niezbędny gadżet każdych robót na wysokościach?
Zapraszam do lektury.

Szelki na rusztowanie – co mówi rozporządzenie?

Odpowiednie zagospodarowanie miejsca robót budowlanych to kluczowe działanie, które wpłynie zarówno na bezpieczeństwo, jak i komfort pracy osób zatrudnionych. Przepisy prawa szczegółowo określają, o co należy zadbać przed przystąpieniem do działań, m.in. w zakresie stosowania środków ochrony indywidualnej.

Jak zawarto w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 2003 roku, aby zabezpieczyć pracowników przed upadkiem z wysokości, należy zastosować środki ochrony zbiorowej, np. balustrady, siatki ochronne oraz siatki bezpieczeństwa. Jeżeli akcesoria ochrony zbiorowej nie mogą zostać wdrożone, pracownik powinien zostać wyposażony w środki ochrony indywidualnej, takie jak szelki na rusztowanie.

W przepisach zaznaczono także, że w przypadku robót na dachu o nachyleniu powyżej 20% powinny zostać zainstalowane odpowiednie rusztowania ochronne.
W momencie ich braku robotnicy powinni z kolei stosować środki ochrony indywidualnej lub inne urządzenia ochronne.

O jakich akcesoriach na budowę nie można zapomnieć?

Wygodne oraz solidne akcesoria i odzież ochronna to elementy, o które należy zadbać jeszcze przed przystąpieniem do prac. Obecnie na rynku dostępne są różnorodne modele szelek na rusztowanie, które dokładnie dopasowują się do klatki piersiowej, ramion i ud. Pasy cechują się wyjątkową trwałością – producenci oferują akcesoria, które wykonane są z wysokiej jakości materiałów, co przekłada się na komfort ich użytkowania.

Planując wyposażenie placu budowy, nie można zapomnieć także o specjalistycznych hełmach ochronnych, które dedykowane są różnorodnym pracom na wysokościach. Dostępne w naszym asortymencie kaski spełniają wszystkie niezbędne normy jakości i bezpieczeństwa – akcesoria poddawane są m.in. testowi uderzeniowemu EN397.

Warto także dodać, że oferowane przez nas gadżety występują w różnych wersjach kolorystycznych. Doradcy z firmy Arad proponują akcesoria na budowę w takich odcieniach, jak m.in. czerwień, biel, zieleń czy czerń.

Szukasz funkcjonalnych szelek na rusztowanie? Sprawdź asortyment oferowany przez naszą markę

Chcąc sprostać stale zmieniającym się warunkom na polskim rynku budowalnym oraz rosnącym wymaganiom inwestorów, nasi eksperci oferują profesjonalny sprzęt do różnorodnych robót, który oznaczony jest wszelkimi niezbędnymi certyfikatami. W asortymencie firmy Arad znajdziesz zarówno stelaże, ogrodzenia oraz podesty, jak
i specjalistyczne akcesoria na rusztowanie. Chcesz poznać więcej szczegółów na temat oferowanych przez nas sprzętów?
Zapraszamy do kontaktu telefonicznego.