Kontakt: 71 335 20 50 zakupy@arad.pl
Język plende
0,00 zł
0
Schowek (0)
Logowanie Rejestracja
Rusztowanie a silne wiatry. Jak zadbać o bezpieczeństwo na placu budowy?

Rusztowanie a silne wiatry. Jak zadbać o bezpieczeństwo na placu budowy?

Silne wiatry to czynnik, który ma istotny wpływ na stabilność i bezpieczeństwo konstrukcji rusztowań. Przed przystąpieniem do prac z rusztowaniem, warto więc zrozumieć mechanizm ich działania, wdrażając rozwiązania, które zminimalizują ewentualne drgania całej konstrukcji. Planujesz remont z użyciem rusztowań? Sprawdź, w jaki sposób możesz zadbać o stabilność konstrukcji.


W jaki sposób wiatr wpływa na stabilność rusztowania?

Silne wiatry to jedno z największych zagrożeń podczas prac na wysokości. Mocne powiewy przyczyniają się do powstawania wirów, które mogą generować drgania w rusztowaniach, stwarzając tym samym ryzyko zjawiska rezonansu – instalacja zaczyna wówczas wibrować, stanowiąc poważne zagrożenie dla znajdujących się w jej pobliżu osób. Główne czynniki, wpływające na podatność rusztowań na wiatr, to m.in. wysokość i kształt konstrukcji oraz sposób i miejsce jej zamocowania.


Jak zapobiegać drganiom rusztowania?

Zwiększoną stabilność rusztowania można zyskać dzięki zastosowaniu większej liczby kotwień. W przypadku osłoniętych obiektów o nieskomplikowanej konstrukcji, zaleca się przestrzeganie ogólnie przyjętych wytycznych dotyczących zagęszczenia kotwień. Dla siatek zabezpieczających montuje się zwykle 1 kotwienie na 10 m2, natomiast dla plandek ochronnych – 1 kotwienie na 5 m2. Warto jednak pamiętać, że finalna liczba kotwień uzależniona jest od ogólnie panujących warunków środowiskowych.

Zastanawiasz się, jak zabezpieczyć obiekty o nietypowej konstrukcji? Podczas stawiania rusztowań należy wykonać analizę statyczną konstrukcji, ustalając kolejno liczbę, rodzaj oraz sposób rozmieszczenia zakotwień.


Jak wygląda montaż kotwień?

Montaż i zalecana liczba zakotwień są precyzyjnie określane w dokumentacji technicznej systemu rusztowań. Aby upewnić się, że kotwy zostały właściwie umocowane, przeprowadza się kontrolę, która obejmuje m.in. porównanie rozmieszczenia kotew z projektem, pomiar siły potrzebnej do ich wyrywania oraz weryfikację ich położenia.

Kotwy na skrajnych pionach rusztowania muszą być przymocowane w sposób umożliwiający równoległe przekazywanie obciążeń do ściany. Elementy te powinny zostać jednocześnie umieszczone w taki sposób, aby nie utrudniać pracownikom swobodnego poruszania się po rusztowaniu – należy przymocować je prostopadle do ściany, jak najbliżej węzła konstrukcji rusztowania.


Potrzebujesz wsparcia technicznego? Skontaktuj się z naszymi doradcami

Specjaliści z firmy Arad służą klientom profesjonalnym wsparciem na każdym etapie realizacji projektu, doradzając zarówno w kwestii doboru sprzętu, jak i sposobu jego montażu. Oferujemy szeroką gamę produktów na place budowy, ogrodzenia tymczasowe, a także liczne rozwiązania dla przemysłu, m.in. podnośniki, systemy magazynowe czy windy oraz wciągarki. Chcesz poznać więcej szczegółów? Skontaktuj się z nami telefonicznie lub mailowo.