Kontakt: 71 335 20 50 zakupy@arad.pl
Język plende
0,00 zł
0
Schowek (0)
Logowanie Rejestracja
Kiedy ogrodzić działkę? Prace budowlane a zabezpieczenie terenu

Kiedy ogrodzić działkę? Prace budowlane a zabezpieczenie terenu

Osłonięcie terenu prac budowlano-remontowych to działanie niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa zarówno pracowników, jak i osób postronnych. Planujesz budowę domu i zastanawiasz się, w jaki sposób ogrodzić działkę, aby spełniała ona panujące obecnie normy? Wyjaśniamy, jakie zapisy ujęte zostały w regulacjach zawartych w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych.

Dlaczego warto osłonić teren prac budowlanych?

Odpowiednie zagospodarowanie placu budowy ma na celu dopełnienie wszystkich standardów, związanych z bezpieczeństwem i zdrowiem pracowników oraz przechodniów – osłonięcie terenu zapobiega bowiem rozprzestrzenianiu się kurzu, pyłów czy odłamków. Tego typu działanie przyczynia się także do utrzymania porządku i estetyki wokół budowy – bariera w postaci osłony minimalizuje wpływ prac budowlanych na otoczenie, zapewniając prywatność zarówno mieszkańcom, jak i pracownikom.

Warto jednak podkreślić, że ogrodzenie działki podczas prac budowlanych to nie tylko kwestia właściwej strategii zarządzania projektem – jak zawarto w regulacjach prawnych, odpowiednie zagospodarowanie terenu stanowi obecnie obowiązek inwestora.

Zabezpieczenie działki a zapisy prawne

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych jasno określa, o jakie aspekty należy zadbać, planując podjęcie się robót budowlanych. Jak czytamy w rozdziale 3 „Zagospodarowanie terenu budowy”:

„§ 8. Zagospodarowanie terenu budowy wykonuje się przed rozpoczęciem robót budowlanych, co najmniej w zakresie:

  • ogrodzenia terenu i wyznaczenia stref niebezpiecznych (…).
  • 9. 1. Teren budowy lub robót należy ogrodzić albo w inny sposób uniemożliwić wejście osobom nieupoważnionym.
  1. Jeżeli ogrodzenie terenu budowy lub robót nie jest możliwe, należy oznakować granice terenu za pomocą tablic ostrzegawczych, a w razie potrzeby zapewnić stały nadzór.
  • 10. Ogrodzenie terenu budowy wykonuje się w taki sposób, aby nie stwarzało zagrożenia dla ludzi. Wysokość ogrodzenia powinna wynosić co najmniej 1,5 m (…)”.

Warto przy tym podkreślić, że brak odpowiedniego przygotowania terenu do prac może skutkować nałożeniem kary pieniężnej.

Jak wybrać odpowiednie ogrodzenie tymczasowe?

W asortymencie naszej firmy dostępne są dwa najpopularniejsze typy ogrodzeń tymczasowych – pełne oraz ażurowe. Ogrodzenie ażurowe składa się z ocynkowanych przęseł z rur, które wypełnione są w środku siatką – rozmiar jej oczek zależy od planowanej funkcji ogrodzenia oraz indywidulanych wymagań klienta.

Ogrodzenia pełne to konstrukcja, którą najczęściej można zobaczyć na polskich budowach. Panele składają się z blachy trapezowej – ich nieprzezierność  sprawia więc, że osoby postronne są skutecznie chronione przed hałasem, dymem oraz kurzem. Dzięki solidnemu wykonaniu ogrodzenia tego rodzaju osłaniają także drogie sprzęty specjalistyczne, minimalizując tym samym ryzyko ewentualnych kradzieży.

Skontaktuj się z nami, aby poznać więcej szczegółów

Oferta naszej marki bogata jest w szeroką gamę produktów, które pozwolą Ci na przeprowadzenie robót w bezpieczny i efektywny sposób – w asortymencie Arad dostępne są zarówno ogrodzenia tymczasowe oraz ogrodzenia docelowe, jak i rusztowania fasadowe czy maszyny budowlane. Zainteresowała Cię nasza oferta? Czekamy na Twój kontakt.