Kontakt: 71 335 20 50 zakupy@arad.pl
Język plende
0,00 zł
0
Schowek (0)
Logowanie Rejestracja
Czy ogrodzenie wymaga pozwolenia na budowę?

Czy ogrodzenie wymaga pozwolenia na budowę?

Przepisy prawne

Przed przystąpieniem do montowania ogrodzenia, warto odpowiednio wcześnie zapoznać się z panującymi regulacjami prawnymi, które jasno określają, o jakie aspekty należy zadbać, planując wydzielenie przestrzeni. Zastanawiasz się, czy ogrodzenie wymaga pozwolenia na budowę? Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

Wysokość ogrodzenia budowy powinna wynosić nie mniej niż 1,5 metra

Jak zawarto w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 2003 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych, planując gospodarowanie terenu prac, należy przestrzegać szeregu kluczowych wytycznych m.in. w zakresie ogradzania całej przestrzeni oraz wyznaczania ewentualnych stref niebezpiecznych.

Warto przede wszystkim pamiętać, że ogrodzenie terenu budowy powinno zostać wykonane w taki sposób, aby nie stwarzało ono zagrożenia dla ludzi. Co równie ważne, wysokość całej instalacji nie może być mniejsza niż 1,5 metra. Jeżeli osłonięcie terenu za pomocą ogrodzenia nie jest możliwe, należy zadbać o odpowiednie oznakowanie przestrzeni, np. za pomocą specjalnych tablic ostrzegawczych.

Ogrodzenie docelowe a regulacje prawne

Planujesz zakup panelowych lub docelowych instalacji i zastanawiasz się, czy ogrodzenie wymaga pozwolenia na budowę? W asortymencie naszej firmy dostępne są konstrukcje wielofunkcyjne, które pozwolą Ci na wygodne wydzielenie zamkniętych oraz półzamkniętych przestrzeni. Instalacje te wykorzystywane są zarówno podczas gospodarowania terenem budowy, jak i osłaniania placów parkingowych czy przestrzeni wydarzeń plenerowych.

Zawarta w Prawie budowlanym ustawa z 1994 roku wskazuje, że ogrodzenia o wysokości nieprzekraczającej 2,20 metra nie wymagają uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę oraz jej wcześniejszego zgłoszenia. Jeżeli planujesz instalację ogrodzenia, którego wysokość przekracza 2,20 metra, musisz zadbać o jej zgłoszenie do odpowiedniego organu administracji architektoniczno-budowlanej. Konstrukcja ta nie wymaga jednak decyzji o pozwoleniu na budowę.

Ogrodzenia marki Arad – rodzaje i funkcjonalności

W ofercie naszego sklepu dostępne są różne rodzaje ogrodzeń – zarówno ogrodzeń tymczasowych, jak i ogrodzeń docelowych. Co równie ważne, aby jak najbardziej sprostać potrzebom klientów, umożliwiamy wykonanie instalacji według indywidualnych wytycznych, łącząc np. wypełnienie blachy trapezowej z siatką ażurową.

1.      Ogrodzenia docelowe

Oferowane przez nas instalacje docelowe cechują się wyjątkową trwałością – ogrodzenia są cynkowane oraz barwione proszkowo, co wpływa m.in. na ich odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Konstrukcje te mogą zarówno zapewniać bezpieczeństwo, jak i pełnić rolę informacyjną, wydzielając daną strefę w przestrzeni publicznej.

2.      Ogrodzenia ażurowe

Ogrodzenia ażurowe wykorzystywane są najczęściej na terenach robót budowlanych, w przestrzeniach magazynowych oraz podczas imprez masowych. Instalacje te składają się z ocynkowanych przęseł z rur, które wypełnione są specjalną siatką o różnym rozmiarze oczek. Główną funkcją tego typu konstrukcji jest wydzielenie wybranych stref, a w przypadku składów budowlanych – efektywne zarządzanie wyodrębnioną powierzchnią.

3.      Ogrodzenia pełne

Instalacje pełne to z kolei niezbędny element wyposażenia terenu budowlanego. Ogrodzenie pełne to składa się z blachy trapezowej, która osłania plac robót, ochraniając jednocześnie przechodniów przed ewentualnym hałasem i wydobywającym się kurzem. Warto także dodać, że konstrukcje te osadzane są na betonowych blokach, co wpływa na stabilność całej instalacji.

Szukasz sprawdzonego dostawcy profesjonalnego sprzętu budowlanego? Skontaktuj się z naszymi specjalistami

Nasza firma działa od 1996 roku, kompleksowo zaopatrując polskich i zagranicznych inwestorów w innowacyjne narzędzia budowlane. W ofercie marki Arad znajdują się m.in. nowoczesne ogrodzenia, systemy rusztowań, drabiny i pomosty, które oznaczone są certyfikatami jakości i bezpieczeństwa. Skontaktuj się z nami, aby poznać więcej szczegółów.