Kontakt: 71 335 20 50 zakupy@arad.pl
Język plende
0,00 zł
0
Schowek (0)
Logowanie Rejestracja
Wciągarka czy winda budowlana? Dobierz urządzenie pod swoje potrzeby i oczekiwania

Rodzaje urządzeń transportu bliskiego [UTB] stosowanych na budowach

Wciągarka budowlana [jak również winda budowlana] jest urządzeniem mającym zastosowanie do sprawnego przemieszczania ludzi i ładunków w pionie w różnych zakresach odległości.


Ogólnie urządzenia dzielimy wg następujących kryteriów:

- udźwig: wciągarki budowlane mają zastosowanie do ładunków lżejszych – winda natomiast służy do transportu pionowego ludzi oraz materiałów o wyższych gabarytach wagowych;

- rodzaj napędu - rozróżniamy wciągarki manualne i elektryczne;

- wagi maszyny - ARAD proponuje urządzenia lekkie, łatwe w montażu, dogodne w transporcie, i takie sprawdzają się przy niedużych ładunkach; do większych, wysokogabarytowych, polecamy urządzenia o wyższej wadze i mocy – największe z nich potrafią przenosić ładunki nawet do 500 kg.


Jakie jest zastosowanie wciągarek budowlanych?

Wciągarka linowa lub wciągarka łańcuchowa służy do przemieszczania stosunkowo niedużych ładunków pomiędzy poszczególnymi poziomami. Wciągarka budowlana z napędem elektrycznym pomaga w znacznym zaoszczędzeniu sił, zaangażowania siły roboczej i środków, gdyż transport ładunków odbywa się po linii prostej, zaoszczędzając transportu ręcznego, który byłby mocno absorbujący, a przez to bardziej kosztowny. 


Czym charakteryzują się wciągarki linowe?

Wciągarki łańcuchowe i elektryczne pozwalają na przemieszczenie ładunków na odległych dystansach, nawet do 80 metrów. Taki zasięg pozwala zwiększyć komfort użytkowania, a przez stabilną konstrukcję zapewnia również wysoki poziom bezpieczeństwa.
Dla większego komfortu pracy, windę można wyposażyć w pomost pomocniczy, który przydaje się do usprawnienia pracy w przypadku gdy trzeba postawić obok np. taczkę.


W jaki sposób właściwie wybrać wciągarkę budowlaną?

Wciągarki linowe stosowane na budowach dobiera się uwzględniając następujące kryteria:

- konstrukcję budynku [pod względem skomplikowania poszczególnych ścian obiektu oraz  wysokości żądanego zasięgu wciągarki],

- rodzaj materiału do przemieszczenia, pod względem rodzaju i wagi ładunku

- odległości do przemieszczenia ładunku [długość liny, maksymalna wysokość]

- pożądanej prędkości, z czego wynika również moc silnika wciągarki czy windy budowlanej

- sposób zamocowania wciągarki [do elementów rusztowania, do konstrukcji budynku lub inne]

- warunki na budowie [np. atmosferyczne]

Właściwy dobór parametrów urządzenia jest kluczowy dla zapewnienia maksymalnej optymalizacji, zarówno w zakresie efektywności i komfortu pracy, jak również ekonomicznej opłacalności zakupu. Nasi wyszkoleni handlowcy pomogą Państwu w wyborze odpowiedniej opcji. Zapraszamy również do kontaktu z naszymi handlowcami -> https://www.arad.pl/kontakt,ap4.html


Wciągarki budowlane z oferty firmy ARAD można zakupić poprzez stronę internetową https://www.arad.pl/wciagarki,g18.html . 


Autor artykułu:

Jarosław Czarny
Doradca techniczno-handlowy